Těhotenskou jógu si můžete zacvičit s dulou Míšou Rýznarovou v Artyčoku.

 

V těhotenství víc než jindy platí, že opatrnost je na místě. Neznamená to podlehnout strachu a obavám a raději nedělat nic. Ne, to vůbec NE. Pohyb je pro nás naprosto esenciální, mnohem víc potřebný, než jsme si schopni většina připustit. Potřebuje ho naše tělo i mysl, v jejich jednotě.

Co je třeba zvážit, je můj dosavadní život - civilizací velmi ovliněný, vzdálený od toho přirozeného - a možnosti harmonizace, které mi mé současné nastavení umožňuje. 

1. krok: Poradit se o cvičení se svým lékařem, ke kterému byste měla mít důvěru. 

2. krok:

V příp. komplikací, rizik a po schválení lékařem si domluvte inidviduální cvičení se zkušenou lektorkou ( např. porodní asistentkou)

V příp. fyziologického těhotenství můžete začít cvičit speciální lekce těhotenské jógy od 2. trimestru. Pokud jste jógu cvičila už před otěhotněním, můžete pokračovat v těhotenské józe už v 1. trimestru.

 

Následující cvičení nikdy neprovádějte:

1. posilování přímého břišního svalu: např. ásana loďky a její varianty

2. intenzivní protažení břicha jako např. klasický most

3. rotace v oblasti břicha, kdy dochází k útlaku dělohy: např. rotace trupu v sedě v Ardha Matsyendrasaně

4. stoje na hlavě, rukou a svíčka

5. leh na břiše: např. kobylka a varianty

A samozřejmě nikdy necvičte nic, co cítíte, že neni "ono". 

 

Jinak lze jógu v její těhotenské podobě jenom doporučit. Jóga vám poskytuje čas na tolik potřebné procítění cvičení v souladu s dechem. Působí komplexně - posiluje, uvolňuje, harmonizuje, očišťuje a regeneruje tělo i mysl. 

Těhotenství je krásné kreativní období - napojte se na svou úžasnou ženskou intuici, vyhledávejte pozitivní energie - v lidech,v přírodě, a užívejte si to jedinečné sladění dvou lidských bytostí :)