DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!!!

Poradenství nenahrazuje odbornou lékařskou péči. Nejsem medicínsky vzdělána. Pokud to Váš zdravotní stav vyžaduje, obraťte se na svého lékaře a informujte mne. 

 
Pro inspiraci:
ne všichni lékaři jsou vlečeni mašinérií systému. Péče je u nich sice placena, ale běžně si vyhrazují 1h na vyšetření!!! Mohu např. doporučit:
 
MUDr. Neškrabalová - čínská medicína, rehabilitace, HK, www.nevien.cz 
MUDr. Pražáková - čínská medicína, Poliklinika 3 na Slezském, HK, www.cinskamedicína-hk.cz
MUDr. Šavlík - zakladatel psychosomatiky v ČR, Praha, www.hnizdozdravi.cz ( k MUDr. Hnízdilovi bylo skoro nemožné se dostat)
MUDr. Vojáček - funkční medicína, Praha, www.endala.cz
 

Nabízím poradenství v oblastech:

ZTV -- prevence poruch pohybového systému

Naším DNA jsme nastaveni na velmi pestrý a intenzivní pohyb, který by pro nás neměl být volbou, ale přirozeností. Pokud si představíte max. 1 hodinku denně v posilce - procvičit svaly na přístrojích, zaběhat na páse... tak tato vaše představa je velmi vzdálená našim potřebám. A upřímně - běžná přání jsou ještě níž: někde na 1 pohybové lekci týdně. Tento letitý, zpravidla od nástupu do školy trvající rozpor většinu z nás přivede dříve či později k poruchám pohybového systému.

Zdravotní tělesná výchova nabízí reflexi: jak dýchám, držím tělo, chodím, jak cvičím, v jaké obuvi, jak korigovat sezení, hypermobilitu, hyperlordózu..., které sporty a pohybové aktivity jsou pro mne vhodné, co mi to přinese ... 

 

Jóga - uvolnění páteře, umění pranayámy, relaxace a meditace

Kouzlo jógy je především v jedinečné pestrosti - pestrosti pohybu, důležitých očistných a relaxačních technik. V rukách zkušeného lektora, zaměřeného na terapeutické, fyziologické provedení, je jóga užasným preventivním prostředkem.  

 

Hypnomeditace inspirovaná Miltonem Ericsonem

Tato relaxační technika staví na pozitivních základech: spolupráci s klientem, upozadění nefunkčních vzorců, napojení na vnitřní přírodní zdroje, dosahování nadprůměrných výsledků. Není zaměřena na hluboký tranz klienta jako v klinické hypnóze a v něm pasivně přijímané direkce. Cílí spíše na jemné, pozitivní sugesce rozvíjené v příbězích, které obcházejí kritickou levou hemisféru, noří se do našeho podvědomí a vylaďují v něm nesmírný potenciál našich schopností. V procesu často dochází ke změně frekvence mozkových vln, ke změně dýchání, ale většina klientů stále slyší hlas terapeuta a právě tak se může nechat "unášet" pozitivitou sugescí, příběhů, zvnitřnění, relaxace... Empiricky se soudí, že se touto jemnou terapií trvaleji zvětšuje plasticita reakcí na stres, rozšiřuje se škála chování, což zásadně zvyšuje možnost aktivnějšího a štastnějšího bytí.   

Já se zaměřuji na prolnutí této hypnózy s meditací, na stav flow co se týká osobnostního růstu - překonání obav z nových situací, získání sebedůvěry, plnění si svých snů... A obecně na podporu zdraví: úprava váhy, terapie závislosti na tabáku a nezdravých potravinách, vymazání pamětové stopy bolesti, důvěru v přírodní ozdravné síly... 

 

Obecná doporučení pro zdraví páteře

Při individuálních pohybových terapiích se setkávám s lidmi, kteří trpí chronickými bolestmi páteře. Jsou způsobeny dlouholetým přetěžováním a zároveň NEDOVYŽIVENÍM systému páteře. Co tím druhým myslím?

Začnu otázkou:) 

Máte nějakou představu jak se vyživují vaše meziobratlové ploténky? 

Že by nějaké cévní zásobení? 

Omyl! A to podstatný! 

Zapamatujte si velmi důležitý fakt: 

vaše ploténky jsou živeny chůzí!!! 

Dále funguje ještě princip pasivní difůze, ale z ní si odneseme jen poznatek důležitosti pitného režimu. Takže zpět k chůzi. 

 

Chůze

Naše chůze je pro zdraví páteře naprosto zásadní. 

Kolem 10 tisíc kroků denně, 10 tisíc jemných masáží, 10 tisíc jemných stlačení - vypuzení odpadních látek, 10 tisíc uvolnění - natlakování vody a živin. 

A to máte ve svých rukách, vlastně nohách:) 

Pokud pochopíte tuto elegantní funkci chůze, můžete si odvodit prospěšnost jiných pohybových aktivit.

Nejdřív se vrátíme k přírodnímu designu našeho vzpřímeného postoje. 

Příroda nepočítala s obutím, už vůbec ne s chůzí na podpatcích. Ale také nepočítala s rovnými tvrdými podlahami, chodníky, cestami. Nepočítala s těžkou kabelkou, kterou často nakládáme levému rameni... 

Zkuste experimentovat s postupným návratem k přírodě. Následuje zásadní princip držení těla v kostce!!! Uplatníte ho při chůzi, NW, běhu, koloběžce, ale i plavání znaku.

Uvědomte si svou oporu o chodidla - pata, kořen palce a malíku, klenby aktivní, vytáhněte se za temenem hlavy a prociťte délku své páteře, ramena do šířky, volně dolů, na páteři přirozené křivky, střed těla funkční, nádech do boků. A vědomě, s pozorností vyšlápněte. Zkuste svůj krok zjemňovat. 

Projděte se k lehkosti:)

Naprostý základ zdraví
 

Nordic walking

Pomocí hůlek můžete rozložit váhu těla na horní polovinu. Nejenže ji posílíte, ale také ulevíte přetíženým bedrům. Takže je to vlastně terapeutický nástroj (nepohoda zad, dolních končetin, nadváha). Je ale třeba dobře zvládnout techniku, která není úplně nejsnadnější. Pokud jste pohybově talentovaní:), máte dobrou koordinaci a cit pro pohyb, lze zvládnout pomocí video instruktáží. Nejčastější chybou je zápich vpředu:( Ten je naopak za nohou! Dále vlečení holí, prohnutá bedra, záklon hlavy, zabetonovaná ramena... 

velmi profi a základní (těmi profi kritizovaný styl, ale video je pro začátečníka polopatě:) 

Jinak je dobré si projít minimálně 2x základní lekcí. 

K výběru hůlek (nejedná se o trekové hůlky!!!): pro rekreační účely si úplně vystačíte s nastavitelnými, teleskopickými holemi s "rukavičkou a botičkou", u nich neřešíte velikost, můžete si je půjčovat v rodině. Pokud jste fajnšmekři, NW vám učarovalo a chcete jednodílné profi, zajděte do speciálky, aby vám pomohli vybrat správnou velikost a k vašemu záměru! To je velmi důležité, jinak můžete nevhodně přetěžovat své tělo a až na to přijdete, budou vám k ničemu. Základní velikost pro začátek při zapíchnutí hůlek před sebou: nadloktí je u těla a svírá pravý úhel s předloktím (dlaně v úrovni loktů nebo trochu níž). Já jsem pořídila osvědčenou značku FIZAN a LEKI, ale často používám i ty staré, skladné no name. 

Odkazy na profíky, kde najdete spoustu zajímavých informací  kuk  a  kuk

Supr pohyb pro spalování tuků v aerobní zóně
 

Běh

Je naprosto přirozený pohyb. Jen je dynamičtější, s většími otřesy, takže nedokonalosti se mohou rychleji prohlubovat. To je právě úskalí běhu oproti chůzi. Zkuste pomalu indiánský běh, naciťte to: nevaruje vás něco, funguje vám opora středu těla? Pokud si nejste jisti, poraďte se s odborníky. Jen nepropadejte závislosti některých běžců. Kouzlo je v pestrosti pohybu:)

Kardio, ale s možným negativním dopadem na pohybový aparát
 

Plavání

Naprosto luxusní záležitost. Páteř se vám bude vyživovat jiným způsobem než při chůzi, ale zároveň může dojít k hluboké relaxaci celého pohybového aparátu a prospěšnému rozhýbání páteře. Chce to jen dodržet pár zásad, abyste naplno mohli využívat tohoto zázračného média:) Obecně je dobré se předem otužovat (studenou vodou tělo a naladěním psychiku), aby pro vás vstup do vody nebyl šokem. Jak si máte ten pobyt ve vodě užít, když je tělo stažené a ve stresu? Pokud máte problémy s vodou v uších (nepohoda, záněty), pořiďte si plavecké, tvarovatelné špunty. Z praxe vím, že některým lidem vadí vzniklý tlak. Zkuste ho upravit jemnějším zaváděním připraveného válečku, jen do nezbytného tlaku. Existuje také neoprénová čelenka. Plavání v přírodě je mnohem komplexnější zážitek, prostě si to vychutnejte. Následující postřehy jsou myšleny pro bazén.

1. prohřátí a procvičení kloubů před vstupem (mně vyhovuje důkladné prohřátí v parní sauně) 

2. používejte alespoň z počátku brýle 

3. při stylu prsa jde hlava pod vodu a její záklon nad hladinou je minimální, jen nutný pro nadechnutí a spíše se zaměřte na pohyb dopředu 

4. nejvýhodnější plavecký styl je znak, jeho techniku je dobré zvládnout 

Ale nenechte se omezovat a experimentujte v rámci fyziologické prospěšnosti. Já se např. ponořuji do stavu hluboké meditace stylem opačného motýlka na zádech:)

Vhodné jako kardio bez zátěže pohybového aparátu
 

Koloběžka

Je to další geniální vynález jako NW hůlky. Cenově dražší, ale zase rychlejší dopravní prostředek. Oproti kolu vám umožní důležité fyziologické nastavení páteře. Jediným problémem můžou být bolestivé stavy kloubů dolních končetin, při nich má kolo jednoznačnou výhodu. A zase je třeba zvládnout správnou techniku se střídáním noh. Za mne však jednodušší než NW. Kdo jednou okusí, neodolá jejímu kouzlu:))

Vhodné jako kardio bez zátěže páteře