Má práce je mým opravdovým koníčkem, nesmírně mne baví a naplňuje. Zaměřuji se na zdraví bez kompromisů!!! V holistickém pojetí, v kontextu pracovních i osobních vztahů, v kontextu velmi důležitého vztahu sám k sobě ... 

Harmonie

Neuslyšíte tedy ode mne, že např. balet či vzpírání v intezivní podobě jsou zdravé pohybové aktivity. Existuje plno mnohem vhodnějších. Ale chápu, že každý máme své potřeby a svou cestu. Dlouhodobé sezení ve školách bude v budoucnu jistě považováno za poškozování zdraví, ne-li hůř. A přesto je dnes bráno za normu, za něco, co si většina neumí představit jinak. Vždy se však můžeme zamyslet, informovat se o prospěšných kompenzacích, získat nadhled. 

V mládí jsem závodně sportovala, což ukončilo sportovní zranění a operace páteře. Ta opravdu odstranila velmi silné bolesti, ale na následné fyzioterapii mi už nepomohli odstranit špatné pohybové návyky. Naopak mě učili podsazovat pánev a "nehýbat" bederní páteří! Po 20 letech přišel relaps. A "získala" jsem letité chronické bolesti zad. Snaha sportovně vyskočit ze začarovaného kruhu se nedařila. 

Postupně mi začalo docházet, že silou tu bolest nepřemůžu. Vrátila jsem se k józe, tai chi, objevila jsem Prof. Koláře a jeho koncept DNS, fyzioterapeuta McKenzieho, renesančního Feldenkraise, MUDr. Hnízdila, Jardu Duška, Dr. Bruce Liptona, dechové a relaxační techniky, meditaci, hypnoterapii ... 

Marně jsem hledala rychlá řešení, zato jsem našla cestu plnou nekončící inspirace, úžasných lidí...  

moc přítomného okamžiku i pozitivní myšlenky.

 

Byl to zásadní přechod 

od nechtěné pozornosti na bolest 

ke směrování energie

 na hledání možností, 

fokus na harmonii a prožívání vnitřní radosti. 

Na co zaměříme pozornost, posilujeme.

 

Postupně jsem vědomě přetvářela svou posturu, napravovala pohybové zlozvyky, pracovala metodou pokus-omyl, posilovala odolnost vůči stresu, poznávala své momentální limity... bolest se vytrácela pozvolna.

Prevence je proto naprosto zásadní - jde tak rychle, jak budete chtít:) Nevyžaduje tolik trpělivosti.

Všem doporučuji využít současnou fyzioterapii, je to velmi dynamický obor. Jen pečlivě vybírejte nadšence v oboru, se kterým cítíte nezbytnou synergii. Po jeho doporučení lze začít s individuálními či kolektivními lekcemi, do kterých by měl jít člověk se stabilizovaným zdravotním stavem, ideálně - znalý svých možností. 

 

To nejdůležitější:

cvičení vždy prociťujte 

postupujte pomalu

hýčkejte své tělo

zůstávejte přítomni 

s plným vědomím 

s koncentrací 

provádějte každičký pohyb

a pozici dolaďte splynutím se svým dechem.

 

Po lekci byste se měli cítit příjemně, v delším horizontu vidět změny k lepšímu.

Pokud se tak neděje, poraďte se se svým lektorem.  

Namasté, Olga

 

Na své cestě jsem prošla následujícím vzděláním:

Kurz DNS Fit Kid Sport, 2019 
Kurz DNS (Dynamická Neuromuskulární Stabilizace dle Prof. Koláře) Sportovní kurz I a II v Rehabilitation Prague School, 2019
Kurzy Hluboký stabilizační systém páteře I - IV na Rehabilitační klinice FNHK, 2018
Kurz Pletenec ramenní I a II na Rehabilitační klinice FNHK, 2017
Jóga pro zdravá záda u Power Yoga Akademie Vaška Krejčíka s MUDr. Anetou Královou, 2018
Rekvalifikační kurz Instruktor zdravotní tělesné výchovy v IQ Academy Daniela Müllera, 2016
Rekvalifikační kurz Instruktor hathajógy v Yogacentru Jany Smažíkové s certifikací Yoga Alliance RYT, 2011
Rekvalifikační kurz Výživový poradce, 2011
Kurz FTVS Univerzity Karlovy Prevence poruch pohybového systému s Andreou Lewitovou, 2015
Hypnoterapie I a II v Cetros Libora Činky, 2017
Kurzy Tvůrce osudu a Psychologie vlivu a NLP I v Cetros Libora Činky, 2018
Kurz antistresové a relaxační masáže Noli v Dexter Academy, 2017
Úvod do systemické psychoterapie Systemikem snadno a rychle? v Isz-Management Centru zakladatele systemiky v ČR Vráti Strnada, 2017 
Seminář Pánevní dno s Mgr. Jiřinou Breznenovou
 
 

Obecná doporučení pro zdraví páteře

Při individuálních pohybových terapiích se setkávám s lidmi, kteří trpí chronickými bolestmi páteře. Jsou způsobeny dlouholetým přetěžováním a zároveň NEDOVYŽIVENÍM systému páteře. Co tím druhým myslím?

Začnu otázkou:) 

Máte nějakou představu jak se vyživují vaše meziobratlové ploténky? 

Že by nějaké cévní zásobení? 

Omyl! A to podstatný! 

Zapamatujte si velmi důležitý fakt: 

vaše ploténky jsou živeny chůzí!!! 

Dále funguje ještě princip pasivní difůze, ale z ní si odneseme jen poznatek důležitosti pitného režimu. Takže zpět k chůzi. 

 

Chůze

Naše chůze je pro zdraví páteře naprosto zásadní. 

Kolem 10 tisíc kroků denně, 10 tisíc jemných masáží, 10 tisíc jemných stlačení - vypuzení odpadních látek, 10 tisíc uvolnění - natlakování vody a živin. 

A to máte ve svých rukách, vlastně nohách:) 

Pokud pochopíte tuto elegantní funkci chůze, můžete si odvodit prospěšnost jiných pohybových aktivit.

Nejdřív se vrátíme k přírodnímu designu našeho vzpřímeného postoje. 

Příroda nepočítala s obutím, už vůbec ne s chůzí na podpatcích. Ale také nepočítala s rovnými tvrdými podlahami, chodníky, cestami. Nepočítala s těžkou kabelkou, kterou často nakládáme levému rameni... 

Zkuste experimentovat s postupným návratem k přírodě. Následuje zásadní princip držení těla v kostce!!! Uplatníte ho při chůzi, NW, běhu, koloběžce, ale i plavání znaku.

Uvědomte si svou oporu o chodidla - pata, kořen palce a malíku, klenby aktivní, vytáhněte se za temenem hlavy a prociťte délku své páteře, ramena do šířky, volně dolů, na páteři přirozené křivky, střed těla funkční, nádech do boků. A vědomě, s pozorností vyšlápněte. Zkuste svůj krok zjemňovat. 

Projděte se k lehkosti:)

Naprostý základ zdraví
 

Nordic walking

Pomocí hůlek můžete rozložit váhu těla na horní polovinu. Nejenže ji posílíte, ale také ulevíte přetíženým bedrům. Takže je to vlastně terapeutický nástroj (nepohoda zad, dolních končetin, nadváha). Je ale třeba dobře zvládnout techniku, která není úplně nejsnadnější. Pokud jste pohybově talentovaní:), máte dobrou koordinaci a cit pro pohyb, lze zvládnout pomocí video instruktáží. Nejčastější chybou je zápich vpředu:( Ten je naopak za nohou! Dále vlečení holí, prohnutá bedra, záklon hlavy, zabetonovaná ramena... 

velmi profi a základní (těmi profi kritizovaný styl, ale video je pro začátečníka polopatě:) 

Jinak je dobré si projít minimálně 2x základní lekcí. 

K výběru hůlek (nejedná se o trekové hůlky!!!): pro rekreační účely si úplně vystačíte s nastavitelnými, teleskopickými holemi s "rukavičkou a botičkou", u nich neřešíte velikost, můžete si je půjčovat v rodině. Pokud jste fajnšmekři, NW vám učarovalo a chcete jednodílné profi, zajděte do speciálky, aby vám pomohli vybrat správnou velikost a k vašemu záměru! To je velmi důležité, jinak můžete nevhodně přetěžovat své tělo a až na to přijdete, budou vám k ničemu. Základní velikost pro začátek při zapíchnutí hůlek před sebou: nadloktí je u těla a svírá pravý úhel s předloktím (dlaně v úrovni loktů nebo trochu níž). Já jsem pořídila osvědčenou značku FIZAN a LEKI, ale často používám i ty staré, skladné no name. 

Odkazy na profíky, kde najdete spoustu zajímavých informací  kuk  a  kuk

Supr pohyb pro spalování tuků v aerobní zóně
 

Běh

Je naprosto přirozený pohyb. Jen je dynamičtější, s většími otřesy, takže nedokonalosti se mohou rychleji prohlubovat. To je právě úskalí běhu oproti chůzi. Zkuste pomalu indiánský běh, naciťte to: nevaruje vás něco, funguje vám opora středu těla? Pokud si nejste jisti, poraďte se s odborníky. Jen nepropadejte závislosti některých běžců. Kouzlo je v pestrosti pohybu:)

Kardio, ale s možným negativním dopadem na pohybový aparát
 

Plavání

Naprosto luxusní záležitost. Páteř se vám bude vyživovat jiným způsobem než při chůzi, ale zároveň může dojít k hluboké relaxaci celého pohybového aparátu a prospěšnému rozhýbání páteře. Chce to jen dodržet pár zásad, abyste naplno mohli využívat tohoto zázračného média:) Obecně je dobré se předem otužovat (studenou vodou tělo a naladěním psychiku), aby pro vás vstup do vody nebyl šokem. Jak si máte ten pobyt ve vodě užít, když je tělo stažené a ve stresu? Pokud máte problémy s vodou v uších (nepohoda, záněty), pořiďte si plavecké, tvarovatelné špunty. Z praxe vím, že některým lidem vadí vzniklý tlak. Zkuste ho upravit jemnějším zaváděním připraveného válečku, jen do nezbytného tlaku. Existuje také neoprénová čelenka. Plavání v přírodě je mnohem komplexnější zážitek, prostě si to vychutnejte. Následující postřehy jsou myšleny pro bazén.

1. prohřátí a procvičení kloubů před vstupem (mně vyhovuje důkladné prohřátí v parní sauně) 

2. používejte alespoň z počátku brýle 

3. při stylu prsa jde hlava pod vodu a její záklon nad hladinou je minimální, jen nutný pro nadechnutí a spíše se zaměřte na pohyb dopředu 

4. nejvýhodnější plavecký styl je znak, jeho techniku je dobré zvládnout 

Ale nenechte se omezovat a experimentujte v rámci fyziologické prospěšnosti. Já se např. ponořuji do stavu hluboké meditace stylem opačného motýlka na zádech:)

Vhodné jako kardio bez zátěže pohybového aparátu
 

Koloběžka

Je to další geniální vynález jako NW hůlky. Cenově dražší, ale zase rychlejší dopravní prostředek. Oproti kolu vám umožní důležité fyziologické nastavení páteře. Jediným problémem můžou být bolestivé stavy kloubů dolních končetin, při nich má kolo jednoznačnou výhodu. A zase je třeba zvládnout správnou techniku se střídáním noh. Za mne však jednodušší než NW. Kdo jednou okusí, neodolá jejímu kouzlu:))

Vhodné jako kardio bez zátěže páteře